فواید و خواص تخم مرغ برای سلامتی بدن

فواید و خواص تخم مرغ برای سلامتی بدن

2019-09-16 10:42:35

فواید و خواص تخم مرغ برای سلامتی بدن

خواص تخم مرغ در برنامه غذایی

با توجه به خواص زیادی که تخم مرغ دارد، این ماده غذایی باید در برنامه غذایی، کودکان، ورزشکاران و بزرگسالان گنجانده شود. تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین، املاح و مواد معدنی ضروری برای سلامتی است.

خواص تخم مرغ برای ورزشکاران

ارزش غذایی یک عدد تخم مرغ

  • ۳۰ گرم انواع گوشت (قرمز ، مرغ و ماهی) معادل دو تکه متوسط خورشتی
  • نصف لیوان حبوبات پخته
  • یک چهارم لیوان حبوبات خام
  •  یک چهارم لیوان انواع مغزها مانند: بادام، پسته، فندق و گردو است.

خواص تخم مرغ (املاح و مواد معدنی)

فواید مصرف تخم رغ

پروتئین

خواص تخم مرغ بسیار زیاد است. تخم مرغ یک ماده غذایی بی نظیر و سرشار از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز برای بدن انسان است که برای سلامتی بسیار مفید است. کمبود پروتئین در بدن موجب موجب بروز برخی از بیماری های مختلف از جمله بیماری های ذهنی ، پوستی و چشم می شود. موجب ریزش مو و شکنندگی ناخن ها از علل کمبود پروتئین در بدن است. پروتئین در سفیده و زرده تخم مرغ به مقدار زیاد وجود دارد. نسبت پروتئین سفیده به زرده تخم مرغ، ۶۰ درصد به ۴۰ درصد است. پروتئین برای تقویت استخوان ها مهم و حیاتی است. همچنین به کاهش وزن نیز کمک می کند.

ویتامین

از دیگر خواص تخم مرغ ویتامین های موجود در آن است که نیاز روزانه بدن را تامین می کنند. تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین های گروه B و  A، همچنین ویتامین D و ویتامین E است و مقدار کافی و مورد نیاز بدن را به این ویتامین ها تأمین می کند. تخم مرغ پس از جگر گاو دومین منبع مهم و غنی از کولین است که مصرف آن به کودکان و زنان باردار به شدت توصیه می شود. کولین تخم مرغ در داخل زرده وجود دارد.

کلسترول

از دیگر خواص موجود در تخم مرغ، وجود کلسترول خوب و لسیتین، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ است که برای ساختمان و عملکرد سلول های بدن ضروری می باشد. کلسترول قابلیت انعطاف و نفوذپذیری غشای سلول های بدن را حفظ می کند. کلسترول سبب نرمی پوست بدن می شود. کلسترول برای تولید هورمون های جنسی، کورتیزول (هورمون غدد فوق کلیوی)، ویتامین D و نمک های صفراوی در بدن لازم است. کلسترول و چربی های موجود در زرده تخم مرغ ،از نوع غیراشباع است و باعث افزایش کلسترول بد خون نمی شود. بنابراین از کلسترول موجود در تخم مرغ نترسید و روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کنید.

املاح و مواد معدنی

املاح و مواد معدنی موجود در تخم مرغ شامل روی، سلنیم، اهن، کلسیم، کربوهیدرات و فیبر غذایی است. روی برای بهبود سریع زخم، رشد و تقویت مو و ناخن، رشد بهتر استخوان ها و مبارزه با عفونت های داخل بدن لازم می باشد. سلنیوم یک انتی اکسیدان قوی است. به سوخت چربی ها کمک می کند. از بروز سرطان جلوگیری می کند. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بیماری های آرتریت روماتوئید، پارکینسون و آلزایمر را بهبود می بخشد. خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. در کاهش افسردگی موثر است. کلسیم برای رشد و تقویت استخوان ها در کودکان بسیار ضروری می باشد. کمبود آن در بزرگشالان باعث پوکی استخوان می شود. برای تقویت لثه و دندان بسیار لازم است.

آهن جز اصلی برای تولید گلبول های قرمز خون است. زرده تخم مرغ یکی از منابع عالی اهن است. وجود زرده تخم مرغ در برنامه غذایی کودکان ، بخشی از آهن مورد نیاز آنها را تأمین می کند. تخم مرغ دارای فیبر غذایی به مقدار کم است.

خواص تخم مرغ برای ورزشکاران

تخم مرغ دوست همیشگی ورزشکاران

سفیده ی تخم مرغ سرشار از پروتئین است. مصرف تخم مرغ بعد از تمرینات ورزشی به ورزشکاران توصیه می شود تا به رشد و حجم گیری سریع تر ماهیچه های بدن کمک کند. پروتئین نقش اساسی برای حجم گرفتن بدن، ساخت عضله و ماهیچه دارد.

 تخم مرغ و کاهش وزن

تخم مرغ کالری کمی دارد. خوردن تخم مرغ احساس سیری در فرد ایجاد می کند و فرد دیرتر گرسنه می شود. در نتیجه تمایل فرد به خوردن غذای زیاد کاهش پیدا می کند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که در وعده ی صبحانه تخم مرغ مصرف می کنند کاهش وزن بیشتری نسبت به دیگر افراد خواهند داشت.

خواص تخم مرغ در سلامت مغز

از خواص تخم مرغ تاثیر مثبتی است که بر روی سلامت مغز می گذارد. خوردن تخم مرغ به سلامت سلول های مغز کمک می کند. باعث تقویت حافظه و دقت بالا می شود. مصرف تخم مرغ به زنان باردار توصیه می شود زیرا برای رشد، سلامت مغز و هوش بالای جنین بسیار مهم و ضروری است.

خواص تخم مرغ

در این مقاله به صورت کامل با همه خواص تخم مرغ برای بدن آشنا شدید. می توانید دیگر مقالات سایت با عنوان های روانشناسی رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی، درمان ریزش مو با داروهای گیاهی، مراقبت از پوست چرب را با کلیک بر روی لینک مربوطه مطالعه کنید.

برای خرید انواع تخم مرغ های بسته بندی شده از برندهای پرطلایی، تلاونگ و ... از سایت سوپرمارکت انلاین میسو مارکت، اینجا کلیک کنید. خرید تخم مرغ پرطلایی

اگر نظر و پیشنهادی دارید می توانید از طریق دید گاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

میسومارکت