فنگ شویی چیست و آموزش اصول فنگ شویی

فنگ شویی چیست و آموزش اصول فنگ شویی

2019-09-24 13:19:04

فنگ شویی چیست و آموزش اصول فنگ شویی

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی یک فلسفه ی چینی است که به معنای باد و آب است. فنگ شویی چینی کاربرد های بسیاری در طراحی دکوراسیون داخلی اداری، محیط خانه، باغ و غیره دارد. استفاده از فلسفه ی فنگ شویی موجب سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌طور کلی انرژی مثبت چی می شود.

مهم ترین مواردی که در اصل فنگ شویی باید رعایت شود:

 1. پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی
 2. استفاده از رنگ‌های مناسب
 3. استفاده از خطوط منحنی به جای خطوط شکسته
 4. در نظر گرفتن جهت‌های مناسب
 5. عناصر 5 گانه فنگ شویی (آب، باد، آتش، خاک، فلز)

انرژی مثبت چی

شنگ چی

در فلسفه فنگ شویی، چی نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی Sheng chi یا( دَم کیهانی یا انرژی حیاتی) است که سبب تبدیل شانس خوب به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی می شود.

شا چی

اما اگر انرژی راکد بماند و نتواند آزادانه جریان پیدا کند به انرژی مخرب شا چی تبدیل می شود. انباشتگی و بی نظمی وسایل، لباس ها، کیف، وسایل شخصی و ... جلوی حرکت آزادانه چی را می گیرد و به شا چی تبدیل می شود.

یین و یانگ در اصول فنگ شویی

فنگ شویی

یین و یانگ مفهوم چینیان باستان از نظام جهان است. از دیدگاه چینی ها در همه ی پدیده ها و آشیا دو اصل متضاد ولی مکمل وجود دارد. یین و یانگ قطب‌های مخالف و تضادهای جهان را نشان می دهد. این بدان معنا نیست که یانگ خوب و یین بد باشد. بلکه یین و یانگ مثل شب و روز، زمستان و تابستان هستند. وقتی احساس خوبی از چیزی دریافت می شود که تعادل بین یین و یانگ برقرار باشد.

معنای نقاط متضاد درون یین و یانگ

زمانی که یکی تمام می شود و به نهایت خود می رسد دیگری در درونش رشد می کند و بزرگ می شود و این چرخه دائما ادامه پیدا می کند. یین در لغت به معنای سمت سایه ی تپه و یانگ سمت آفتاب تپه است.

اصولی که در رابطه با یین و یانگ صادق هستند:

 • هیچ چیزی در واقع کاملا یین یا کاملا یانگ نیست. بستگی به آن چیزی دارد که در مقابلش قرار می گیرد مثلا آب سرد در مقابل آب گرم یین است اما در برابر یخ یانگ.
 • یین و یانگ کاملا به هم وابسته هستند و هیچ کدام بدون دیگری معنا ندارند. به عنوان مثال نور در برابر تاریکی است که معنا می یابد.
 • یین و یانگ خودشان می توانند دوباره به صورت جداگانه به یین و یانگ تبدیل شوند. به عنوان مثال سرد و گرم یین و یانگ هستند و سرد می تواند به خنک و بسیار سرد تقسیم شود و گرم به داغ و ولرم.

5 عنصر در فلسفه فنگ شویی

عناصر 5 گانه فنگ شویی

چینی ها معتقد هستند که جهان از عناصر 5 گانه ساخته شده است. این عناصر آب، آتش، خاک، فلز و چوب است. این عناصر هر کدام دیگری را به وجود می آورند و نشان دهنده ی تغییر هستند. این 5 عنصر بسته به نحوه ی چینش 3 چرخه را به وجود می آورند:

چرخه ی سازنده

اگر عناصر به صورت آب، چوب، آتش، خاک، فلز در کنار هم قرار گیرند چرخه ی سازنده را تشکیل می دهند. به این صورت که: آب، تغذیه ی چوب است. چوب، برای سوخت آتش استفاده می شود. آتش، خاکستر همان خاک را به وجود می آورد، فلز از خاک ساخته می شود و در نهایت فلز می‌تواند مانند آب جاری شود.

چرخه ی مخرب

اگر این عنصر ها به صورت نادرست در چرخه به صورت یکی در میان استفاده شوند مخرب خواهند شد. زیرا آب، آتش را خاموش می‌کند. آتش فلز را ذوب می‌کند. فلز، چوب را نابود می کند. چوب، خاک را می‌فرساید. خاک، آب را آلوده می‌کند در نهایت چرخه ی مخربی تشکیل می شود.

چرخه ی تحلیل کننده

برعکس چرخه یعنی آتش، چوب، آب، فلز و خاک اگر در کنار هم قرار بگیرند چرخه ی تحلیل کننده را ایجاد می کنند که سازنده است. زیرا آتش چوب را، چوب آب را ضعیف می‌کند. آب فلز را، فلز خاک را و خاک آتش را تحلیل می‌کند. چرخه ی تحلیل برنده با مخرب، فرق می کند زیرا چرخه ی مخرب اثر شا چی دارد ولی چرخه ی تحلیل برنده این اثر را ندارد. فقط کمی اثر عنصر بعد خود را کم می کند. مثلا اگر در محیط عنصری بیش از حد وجود داشته باشد می توانید از این چرخه برای برقراری تعادل در محیط استفاده کنید.

جهت ها در اصل فنگ شویی

جهت های جغرافیایی نیز در فرهنگ فنگ شویی مهم و تاثیر گذار هستند. بر اساس شرایط جوی و محیطی در فرهنگ فنگ شویی باستانی عناصر 5 گانه را به یکی از جهات اصلی اختصاص می دادند. هریک از جهات اصلی و عناصر 5 گانه به صورت زیر با هم در ارتباط هستند.

 • آب با شمال
 • چوب با شرق و جنوب شرقی
 • آتش با جنوب
 • خاک با مرکز (شمال شرقی و جنوب غرب)
 • فلز با غرب و جنوب غربی

کاربرد فنگ شویی در طراحی دکوراسیون منزل

 

فنگ شویی در دکوراسیون منزل

خلاص شدن از شر وسایل بی استفاده

خود را از شر وسایلی که آنها را دوست ندارید، حس خوبی به شما نمی دهند یا از ان ها هیچ استفاده ای نمی کنید و اتاق را در هم برهم کرده اند خلاص کنید. در هنگام حذف و یا خرید وسایل این سوال ها را از خود بپرسید، آیا این وسیله به من کمک می کند؟ آیا از آن استفاده ی کنم؟ بودن این وسیله حس خوبی در من ایجاد می کند؟ و سوال هایی از این قبیل. آن وقت می توانید خیلی راحت وسایل اضافه که محیط را شلوغ و درهم و برهم کرده است را حذف کنید. در هنگام انتخاب وسایل، مواردی را انتخاب کنید که خطوط شکسته و نوک تیز نداشته باشند و به جای آن از خطوط منحنی استفاده کنید. زیرا در خطوط منحنی شنگ چی و در خطوط شکسته شاچی جریان دارد.

نور و هوا دو عنصر مهم در شنگ چی

این دو عنصر برای ایجاد حس خوب در فضا بسیار مهم هستند. برای این کار پنجره های خانه را گاهی اوقات باز کنید. از گل های طبیعی که هوای خانه را تصفیه می کنند در فضای خانه استفاده کنید. سعی کنید در هنگام ساخت خانه از پنجره های بزرگ استفاده کنید نا نور خانه به صورت طبیعی تامین شود.

از 5 عنصر فنگ شویی در دکوراسیون استفاده کنیم

اگر شما مایل هستید توجه و رفاه بیشتری در محیط خانه ایجاد کنید از عناصر آب و خاک در منطقه جنوب شرقی خانه استفاده کنید. برای برقراری حس سلامتی در محیط خانه گیاهان شاداب و زیبا در کنار مبلمان و در منطقه ی شرقی خانه بگذارید.

عنصر تحول و زایش فنگ شویی را خود را بشناسید

عنصر تحول و زایش خود را از بین عناصر 5 گانه در فنگ شویی در خود بشناسید. با محاسبه ی عدد کوا عنصر خود را بفهمید. به عنوان مثال اگر عنصر عنصر وجودی شما اتش است باید از این عنصر در دکوراسیون منزل استفاده و آن را نبت به دیگر عناصر فنگ شویی برجسته تر کنید. می توانید از رنگ های (قرمز، نارنجی، صورتی، زرشکی، ارغوانی و زرد)، از اجسام مثلثی شکل و چوبی قدرتمندی که نمایانگر عنصر آتش است در خانه استفاده کنید. از وسایل چوبی، صندلی یا میز چوبی که رنگ های گرم دارند می توانید استفاده کنید. این کار چرخه ی انرژی فوق العاده ای همراه با حس عالی و بی نظیر را در محیط خانه به وجود می آورد. به عنوان مثال اگر عدد کووا شما، عدد یک است، بهتر است که جهت صندلی ها، تخت و مبلمان شما به سمت جنوب شرقی، شرق، جنوب و یا شمال باشد و یا به عبارتی از چیدمان وسایل به سمت غرب استفاده نکنید.

محاسبه ی عدد کوا در فنگ شویی

  [caption id="attachment_102030" align="aligncenter" width="600"]عدد کوا عدد کوا[/caption]

محاسبه ی تاریخ تولد به میلادی

دو رقم اخر سال تولد را آنقدر با هم جمع کنید تا به یک عدد یک رقمی برسید. سپس طبق رابطه ی زیر عمل کنید:

عدد کوا برای مردان : عدد تک رقمی به دست آمده _ 10

عدد کوا برای زنان : عدد تک رقمی به دست آمده + 5

استثنا : در صورتی که عدد به دست آمده 5 بود، برای زنان عدد 8 و برای مردان عدد 2 را به عنوان عدد کوا در نظر بگیرید.

به عنوان مثال مردی متولد سال 1957 است دو رقم اخر را با هم جمع می کنیم

12=5+7

3=1+2

عدد تک رقمی بدست آمده را از 10 کم می کنیم

7=10-3

عدد کوا برابر 7 است.

نکته: اگر در هنگام محاسبه عدد کوا برای زنان، عدد تک رقمی به 10 نزدیک بود و هنگامی که با 5 جمع کردید دو رقمی شد دوباره رقم ها را با هم جمع کنید.

عدد کوا و کاربرد آن

با دانستن عدد کوا می توان جهت های مثبت و جهت های منفی را شناسایی کرد. با دانستن جهت های مثبت می توان میز کار، تخت خواب و چیدمان وسایلتان را در مکان هایی قرار دهید که صورت شما رو به جهت های مثبت باشد. این کار باعث می شود که شما انرزی مثبتی را از محیط دریافت کنید.

[caption id="attachment_102032" align="aligncenter" width="600"]بهترین رنگ متناسب با عدد کوا عدد کوا و انتخاب رنگ[/caption]

عنصر فلز

می توانید انواع دکوری های فلزی را انتخاب کنید. در هنگام استفاده از این فلز در دکوراسیون به چرخه ی مخرب آن ینی آتش توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر در بخش غرب خانه وسایلی که نمایانگر عنصر فلز است و شومینه که نمایانگر عنصر آتش است وجود داشته باشد، بدلیل تضاد میان عناصر فلز و آتش چرخه مخرب ایجاد می شود در نتیجه برای از بین بردن اثر شا چی باید از عنصر خاک در بین این دو عنصر استفاده کنیم.

اعداد کوا

عنص فلز 6 و 7 هستند.

رنگ های عنصر

رنگ های سفید، خاکستری و نقره ای نماد عنصر فلز هستند.

جهت های جغرافیایی

محل قرار گیری اشیا غرب و شمال غربی خواهد بود.

عنصر آب

در هنگام استفاده از عنصر آب به چرخه ی مخرب آن هم دقت کنید مثلا اگر در آشپزخانه میان گاز (تحت عنصر آتش) و سینک ظرف شویی (تحت عنصر آب) فاصله ای وجود نداشته باشد اثر شا چی ایجاد می شود که برای از بین بردن اثر شا چی باید از عنصر چوب در بین این ها استفاده کنیم. آینه، حوض، فواره، آکواریوم، سینک ظرفشویی و دستشویی از کاربردهای استفاده این عنصر در طراحی دکوراسیون داخلی هستند.

اعداد کوا

عدد کوا عنصر آب عدد 1 خواهند بود.

رنگ های عنصر

آبی و سیاه نمایانگر این عنصر هستند.

جهت های جغرافیایی

جهت این عنصر باید سمت شمال باشد.

عنصر آتش

شمع، شومینه، بخاری و گاز نمونه هایی از کاربرد های این عنصر در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. برای از بین اثر مخرب بین عنصر آب و آتش از چوب و برای از بین بردن اثر مخرب آتش و فلز از عنصر خاک استده کنید.

اعداد کوا

عدد کوا آن عدد 9 است.

رنگ های عنصر

رنگ های این عنصر قرمز و نارنجی است.

جهت های جغرافیایی

جهت جغرافیایی آن به سمت شمال است.

عنصر چوب

[caption id="attachment_102033" align="aligncenter" width="600"]فنگ شویی در دکوراسیون داخلی فنگ شویی در دکوراسیون داخلی[/caption]

عناصر مختلف چوبی، کاغذی، گیاهان و هر آن چیزی که از چوب خلق می شود در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنید. در چرخه مخرب این عنصر، بین چوب و فلز عنصر آب، و بین چوب و خاک از عنصر عنصر آتش برای از بین بردن اثر شا چی استفاده کنید.

اعداد کوا

اعداد کوا عنصر چوب 3 و 4 هستند.

رنگ های عنصر

رنگ های این عنصر سبز و آبی نفتی است.

جهت های جغرافیایی

شرق و جنوب شرقی نماینده ی جهت عنصر چوب هستند.

عنصر خاک

اجسام سنگی، سفالی و سرامیکی و تمام لوازم دکوری مرمری و سنگی مثل چینی‌ ها، گلدان‌ ها و کوزه‌ ها نمایانگر عنصر خاک در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. برای از بین بردن اثر شا چی بین عناصر چوب و خاک از عنصر آتش و خاک و آب از عنصر فلز کمک بگیرید.

اعداد کوا

اعداد کوا 2، 5 و 8 هستند.

رنگ های عنصر

زرد و قهوه ای نمایانگر رنگ های این عنصر هستند.

جهت های جغرافیایی

شمال غربی و جنوب شرقی

در این مقاله تا حدودی با فرهنگ فنگ شویی آشنا شدید. می توانید از سایت فروشگاه بزرگ میسو مارکت تمام خرید های هایپری و بهداشتی خود را انجام دهید. تمام قیمت های موجود در سایت پایین و همراه با تخفیف هستند.

دیگر مقالات سایت:

میسومارکت