آداب و رسوم ولنتاین در کشورهای مختلف جهان و حقایق جالب در مورد آن

آداب و رسوم ولنتاین در کشورهای مختلف جهان و حقایق جالب در مورد آن

2020-01-04 10:30:12

آداب و رسوم ولنتاین در کشورهای مختلف جهان و حقایق جالب در مورد آن

ولنتاین چیست؟

ولنتاین یکی از روزهای مهم برای عشاق است تا بتوانند در این روز برای عشق خود خاطره ای عاشقانه را به ثبت برسانند. در روز ولنتاین عشاق با هم قراری عاشقانه می گذارند و روز خود را با هم سپری می کنند. اما روز ولنتاین مانند دگر روزهای خاص سال آیین و آداب خاص خود را دارد که در اینجا به تاریخچه ولنتاین و آداب و رسوم آن می پردازیم. بیست و پنجمین روز از بهمن ماه سال در تقویم برابر با چهاردهم فوریه، روزی است که به نام والنتاین نامیده شده است.

تاریخچه ولنتاین

در سده سوم میلادی، روم باستان فرمانروایی به نام کلاودیوس دوم داشت که معتقد بود جنگجویانش باید مردانی مجرد باشند. بر اساس همین اعتقاد ازدواج برای سربازان امپراتوری روم ممنوع گشت. قاطعیت فرمانروای بی رحم، جرأت ازدواج را از تمام سربازان سلب کرد. اما در این بین کشیشی با نام والنتین، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌ ساخت. هنگامی که این عقدهای پنهانی آشکار شدند، والنتین دستگیر و به اعدام محکوم شد، که بر اساس یک افسانه می‌گویند شاید کشیش والنتین به علت نجات دادن و فراری دادن مسیحیان از آزار و شکنجه رومیان کشته شده باشد. اما افسانه دیگر می گوید کشیش والنتین خود عاشق دختر زندانبانش شده و نخستین کارت والنتین را خود او قبل از مرگش برای آن دختر فرستاد و در آن نوشت «از طرف والنتین تو». شاید دلیل اصلی کادو دادن در روز ولنتاین همین باشد اما هنوز دقیق معلوم نیست.

آداب و رسوم رایج روز ولنتاین در کشورهای مختلف

 • برخی باورهای آمیخته با خرافات در رابطه با روز ولنتاین وجود دارد. اگر در این روز سینه سرخ از بالای سر دختری عبور کند او با یک ملوان ازدواج خواهد کرد و اگر گنجشک عبور کند همسرش مرد فقیری می شود اما بسیار خوشبخت خواهند شد و اگر آن پرنده سهره باشد آن دختر با مردی پولدار ازدواج خواهد کرد.
 • کودکان انگلیسی در صدها سال پیش در این روز مانند بزرگترها لباس به تن می کردند و خانه به خانه به ترانه سرایی و آواز خوانی می پرداختند.
 •  در ژاپن روز ولنتاین به گونه ای دیگر مرسوم است. روز ولنتاین این دختران هستند که باید به مردان کادو ولنتاین شکلات هدیه بدهند. زنان شاغل به اجبار باید به تمام همکاران مرد خود به ویژه رییس خود شکلات هدیه بدهند. اما در روزی موسوم به “روز سفید”(WHITE DAY) که تاریخ آن ۱۴ مارس می باشد مردان برای جبران محبت خانم ها به آنها هدیه می دهند. هدیه مردان معمولا یک لباس زنانه سفید رنگ است.
 • در چین هم افسانه ای وجود دارد که نمادی از عشق است و روز ولنتاین چینی ها محسوب می گردد. این روز هفتمین روز از هفتمین ماه در تقویم چینی است. این روز فستیوال دختران نیز نامیده می شود. در این روز مردم چین به ستاره ها خیره می شوند. دختران نیز دعا می کنند تا کدبانوهای با کفایتی در آینده شوند و همچنین شوهر مناسبی نصیبشان گردد. پسران مجرد نیز دعا می کنند تا هر چه زودتر معشوق خود را بیابند.
 • در گذشته دور در ایتالیا و انگلیس رسم بر آن بود که زنان مجرد پیش از طلوع آفتاب روز ولنتاین از خواب برخاسته و لب پنجره اتاق خود می ایستادند تا مردی از مقابل پنجره آنان عبور کند. اعتقاد بر آن بود که با اولین مردی که در آن روز ببینند، ظرف یکسال ازدواج خواهند کرد. شکسپیر نیز در نمایشنامه هملت به این باور اشاره کرده است.
 • در برخی کشورها رسم بر این است که مردان جوان روز ولنتاین لباس به زنان هدیه می دهند. چنانچه زن آن لباس را برای خود نگه دارد نشانه آنست که زن خواهان ازدواج با آن مرد است.
 • در فرانسه پسران اسم معشوقه خود را روی آستین لباسشان می نوشتند تا به همه بگویند: از حس من آگاه شوید.
 • در زمان های گذشته در ولز چنین مرسوم بود که در سالروز ولنتاین قاشق های چوبی به یکدیگر هدیه بدهند. روی این قاشق های چوبی معمولا نقش قلب و کلید و قفل کنده کاری شده بود. معنی این کنده کاری ها چنین بود “تو قلب مرا گشوده ای” یا “کلید دروازه قلب من دست توست.”
 • در فنلاند روز ولنتاین Ystävänpäivä نام دارد، که ترجمه آن روز دوست است. در این روز بیشتر به یاد رفقا هستند تا عشاق.
 • در مالزی برخی مقامات حکومتی و مذهبی به‌ دلیل آنچه که «نا متناسب بودن» این جشن با فرهنگ مسلمانان آن کشور می‌ دانند، با به‌ راه‌ اندازی کمپین ضد ولنتاین، تلاش کرده‌ اند مردم را از برگزاری مراسم روز ولنتاین نهی کنند. در چند ایالت مالزی، مقامات در صدد وضع قوانینی هستند که مانع از برقراری رابطهٔ جنسی ـ پیش از ازدواج ـ میان دخترها و پسرهای مجرد در هتل‌ ها شوند. اما همه مردم آن کشور با مواضع ضد ولنتاین حاکمان آن کشور موافق نیستند و برخی برگزاری این جشن را بی‌ ضرر می‌ دانند.
 • عراق در زمان داعش، در شهر موصل، ولنتاین ممنوع و حرام و مجازات آن اعدام بود. ۲۴ فوریه ۲۰۱۸، مردم موصل برای اولین بار بعد از داعش، ولنتاین را جشن گرفتند.
 • در عربستان سعودی فروش محصولات مربوط به روز ولنتاین مانند گل رز در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ ممنوع شد و پلیس مذهبی این کشور از مغازه داران خواست تا چنین چیزهایی را به فروش نرسانند. با این حال، در سال‌ های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، پس از اینکه فتوی احمد بن قاسم الغامدی روحانی سعودی و رئیس سابق هیئت امر به معروف و نهی از منکر در مکه به‌ طور گسترده‌ ای پخش شد، پلیس مذهبی مانع از برگزاری جشن‌ های مسلمانان نشد.
 • در ترکیه قبل از فرا رسیدن روز ولنتاین در ۱۴ فوریه ۲۰۱۹ آمادگی لازم را برای ارائه محصولات خود به مناسبت این روز داشته اند. شهر ازمیر به عنوان مهمترین مرکز تولید گل در ترکیه محسوب می‌شود. بیش از یک پنجم آن در روز ولنتاین فروخته می‌شود و کادو اصلی این کشور در این روز گل است.
بنابراین روز ولنتاین از روم به فرانسه و انگلیس و سپس به آمریکا راه یافت و اکنون در تمام جهان جشن گرفته می شود. روز عشق

حقایق جالب در مورد روز ولنتاین

 • در قرون وسطی در روز ولنتاین، مردان و زنان جوان نام خود را توی یک کاسه می انداختند تا ببینند زوج آن ها کیست. آن ها این نام را برای یک هفته روی آستینشان سوزن می زدند تا همه آن را ببینند. این در واقع بسط همان جمله است که می گوید: «قلبتان را روی آستینتان بپوشید».
 • در سال ۱۵۳۷، هنری هفتم پادشاه انگلستان رسما چهاردهم فوریه را روز ولنتاین معرفی کرد.
 • در سال ۱۸۸۰ پزشکان به بیماران خود توصیه می کردند برای التیام درد و رنج ناشی از عشق از دست رفته شان شکلات بخورند!
 •  هر ساله به طور متوسط حدود ۲۲۰٫۰۰۰ خواستگاری در روز ولنتاین انجام می شود.
 • بر اساس آمار و ارقام، حدود ۳ درصد از مالکان حیوانات خانگی در روز ولنتاین به حیوانات خود هدیه می دهند.
 • حدود ۱ بیلیون کارت ولنتاین هر ساله بین کسانی که به یکدیگر عشق می ورزند مبادله می شود. این باعث می شود که این فصل از سال به دومین فصلی تبدیل شود که در آن برای هم کارت ارسال می کنند.
 • در روز ولنتاین بیش از ۳۵ میلیون جعبه های قلبی شکل از شکلات فروخته می شوند.
 • ۷۳ درصد از افرادی که در این روز گل می خرند مردانند، در حالی که ۲۷ درصد از آنان زن هستند.
 • ۱۵ درصد از زنان ایالات متحده در روز ولنتاین برای خودشان گل می فرستند!
 • در ایالات متحده در این روز بیش از ۱ میلیارد دلار صرف خرید شکلات می شود.
 • بیش از ۵۰ درصد از کارت های این روز پیش از این تعطیلات خریداری می شوند و باعث می شوند همه برای فرا رسیدن این روز عجله داشته باشند.
 • ۱۸۹میلیون ساقه گل رز در ایالات متحده در این روز به فروش می رسد.
 • معلمان نیز از جانب بچه ها، مادران و همسران، برای روز ولنتاین کارت تبریک دریافت می کنند.
کادو-ولنتاین

راهنمای انتخاب کادو برای روز ولنتاین

شاید برایتان بارها این سوال پیش بیاید که در روز ولنتاین چه هدیه ای بخرید؟ به طور کل هدایای روز ولنتاین شامل گل رز و یا دسته گل، شکلات، کارت تبریک ولنتاین، عروسک، شمع، نامه عاشقانه، یک قطعه شعر عاشقانه و بسته های کادویی است. سالیانه بیش از یک میلیارد کارت تبریک ولنتاین در سراسر جهان رد و بدل می گردد که بیشتر آنها توسط زنان خریداری می شود و میلیون ها گل رز و جعبه شکلات در سالروز ولنتاین هدیه داده می شود که اغلب آن ها را مردان خریداری می کنند. اما امروزه برخی روی به خرس ها و جعبه هایی پر از شکلات می آورند زیرا این کادو جزو مجبوب ترین هدیه ها بوده است. شما می توانید باکس های هدیه به مناسبت روز ولنتاین را که شامل جعبه، گل، عروسک و انواع شکلات های کادویی است را از سوپرمارکت انلاین میسو مارکت خریداری نمایید. محصولات سوپرمارکت آنلاین میسو مارکت، به مناسبت جشنواره ولنتاین دارای تخفیفات ویژها ای است که از اینجا می توانید خریداری نمایید.

نمادهای ولنتاین

 • تور: تور جنـس دستـمال خانم هـا را در گـذشـته تشـکـیـل میداده است. در زمــان های دیرین رسم برآن بوده که هرگاه دسـتـمال خـانمـی به زمیــن می افتاد مردی که متوجه آن می شده بلافاصله آن را از زمین برداشته و به زن می داد.
 • گره های عشق: از یک سری حلقه های در هم تنیده و بافته شـده تشکـیـل یـــافته اند. این حلقه ها آغاز و پایانی ندارند و نماد عشق جاودانی و پایدار است.
 • شکل یک قلب ساده و یا تیر خورده: از آنجـایـی کـه قـلب مرکز احساسات عمیق، اصیل و پر شور است. قلب تیر خورده آسیب پذیری عشق را نشان می دهد. قلب تیر خورده نشانه پیوند و اتحاد زن و مرد نیز می باشد.
 • کیوپید(CUPID): کـه به شـکل یک کودک برهنه، فربه و بالدار ترسیم می گردد. این کودک شیطان با لبخندی موذیانه تـیـر و کمان نیز با خود حمل می کند. چنانچه یکی از تیرهای این کودک به قلب فردی اصابت کند وی فورا عاشق می شود. کـیوپید در واقع پسر ونوس الهه عشق و زیبایی در افسانه های روم باستان می بـاشد. معنی لغوی آن «آرزو» است. کیوپید برخی اوقات آمور (AMOR) نیز نامیده می شود. همتای کیوپید در افسانه های یونانی اروس (EROS) نام دارد.
 • کبوتر، قمری و مرغ عشق: این پرندگان نماد وفاداری، پاکی و معصومیت هستند.
 • گل رز: رزهای قرمز گل های عشق می باشند چرا که رنگ قرمز نشانه احساسات قوی و رومانتیک است.
 • علامت X : این علامت به معنی بوسه در کارت های تبریک و نامه های روز ولنتاین است.
 • روبان قرمز: این رسم به زمان های قدیم باز می گردد که شوالیه ها هنـگـامیکه عـازم جنـگ بودند نوار یا روسری از معشوقه خود دریافت کرده و آن را به یادگار با خود می بردند.

روز عشق در ایران باستان

روز عشق در ایران، روز «سپندار مذگان» یا «اسفندار مذگان» نام داشته است. در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به‌ عنوان مثال روز اول «روز اهورا مزدا»، روز دوم بهمن، روز «سلامت، اندیشه» که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم «سپندارمذ» بوده است. سپندار مذ، لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس و فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به‌ عنوان نماد عشق می‌‌ پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌‌ شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌‌شد، جشنی ترتیب می‌‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت، که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می‌‌گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندارمذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند. سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌ کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند. ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می‌‌ گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می‌‌گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و جهان‌ بینی ایرانیان باستان است.

میسومارکت