شناخت و کاربرد انواع موس

شناخت و کاربرد انواع موس

2017-11-04 13:19:18

شناخت و کاربرد انواع موس

تاریخچه موس های کامپیوتری

موش واره یا موس، یک واسط کاربری سخت افزاری نامیده می شود. ۳۰ سال از زمانی که شرکت زیراکس اولین موس تجاری دنیا را رونمایی کرد می گذرد. با استفاده از این وسیله کار کردن با کامپیوتر و لپ تاب بسیار راحت می شود. امروزه به دلیل اینکه کار با موس، بسیار راحت و سریع است جایگاه ویژه ای در دنیای رایانه دارد. اولین موس، در نوامبر ۱۹۶۳ توسط داگلاس انگلبارت ساخته شد. وسیله ی چوبی کوچکی که با کمک آن به راحتی می شد از بیرون به محتویات داخل رایانه دسترسی داشت. سیستم های اولیه به موس نیازی نداشتند و اطلاعات به روش های دیگری وارد سیستم می شد. بعد ها از مداد نوری برای اشاره استفاده می شد. کم کم جوی استیک و دستگاه های مشابه برای اشاره ساخته شدند. اولین موس، در کنار رایانه های مکینتاش به بازار عرضه شد. موس از 3 دکمه تشکیل شده است. دکمه ی وسط برای اسکرول یا پایین و بالا کردن صفحه کاربرد دارد. از دکمه سمت راست برای کلیک راست کردن و از دکمه ی سمت چپ برای انتخاب کردن استفاده می شود.

انواع موس

 

انواع موس

امروزه موس ها در انواع مختلف و اشکال مختلف تولید می شوند. به طور کلی موس، به 2 دسته ی اصلی باسیم و بی سیم  تقسیم بندی می شوند.

 با سیم ثابت

موس باسیم ماوس های با سیم ثابت متداول ترین و پر استفاده ترین ها در نزد کاربران هستند. موس های باسیم، از طریق سیم به درگاه USB سیستم وصل می شوند.

 بی سیم

موس بی سیم استفاده از موس های بی سیم نیاز به باتری برای کار کردن دارند. بدون سیم هستند. بعد از مدتی به دلیل ضعیف شدن باتری ها، نیاز به تعویض باتری دارند. کار کردن با این نوع از موس ها به این دلیل که بدون سیم هستند راحت تر است.

بلوتوثی

موس های بلوتوثی کمتر استفاده می شوند. حتما باید کامپیوتر یا لپ تاب بلوتوث داشته باشد. این نوع از موس ها نیز بی سیم هستند.

 بر پایه امواج رادیویی

سرعت بیشتری نسبت به موس های بلوتوثی دارند. نیازمند پورت USB هستند و یکی از درگاه های USB سیستمتان را اشغال می کند.

موس های نوری یا لیزری چگونه کار می کنند؟

موس ها برای تعیین جهت نشانگر، از صفحه ی زیر ماوس با استفاده از دوربین کوچکی که در زیر تعبیه شده است استفاده می کنند. این دوربین از صفحه ی زیر ماوس تصاویر را تهیه می کند و پیوسته تصاویر را برای تعیین جهت نشانگر با هم مقایسه می کند. برای این که بتواند تصاویر را ثبت کند، دوربین نیاز دارد که صفحه ی زیر ماوس روشن باشد. این نور به دو روش تامین می شود، یکی از طریق لیزر و دیگری از طریق چراغ LED. این تفاوت تامین نور باعث ساخت دو نوع ماوس متفاوت لیزری و نوری می شود.  

موس های نوری

موس نوری ماوس های نوری از سال های گذشته وجود داشته اند و سال ساخت آن ها به 1980 میلادی برمی گردد. این ماوس ها حتی در زمانی که موس های غلتکی برای کاربران رایانه ناآشنا بود نیز وجود داشته است. درسال 1980 دو مخترع هر کدام به صورت جداگانه موس نوری را طراحی کردند که هر کدام کارکرد و ساختار کاملا متفاوتی با هم داشتند. مورد اول از LED با نور فروسرخ به همراه چهار حسگر در جهات مناسب و دیگری از حسگر نور مرئی 16 پیکسلی طراحی و روانه بازار شدند.

موس های لیزری

موس لیزری در ماوس های لیزری به جای استفاده از LED از دیود لیزری فروسرخ استفاده می شود. در سال 1988 شرکت سان مایکروسیستمز نوعی ماوس لیزری به همراه سرور و رایانه های حرفه ای عرضه کرد. ماوس های لیزری در سال 2004 روانه ی بازار فروش شد. در همین سال، شرکت لاجیتک ماوس لیزری مدل MX1000 را معرفی کرد. در این ماوس از باریکه لیزر فروسرخ کوچکی استفاده شده بود و این ماوس به دلیل ظرافت در طراحی دقت بسیار بالایی داشت. شرکت لاجیتک در آگوست سال 2009 بار دیگر ماوس لیزری جدید با دو باریکه لیزر را به بازار عرضه کرد که دقت این ماوس از مدل قبلی بالاتری بود.  

فرق و شباهت های موس لیزی و نوری

شباهت ها
هر دو به وفور در بازار یافت می شوند. هر دو توسط درگاه USB باید به سیستم متصل شوند.
تفاوت ها
ماوس های نوری نسبت به موس های لیزری ارزان تر هستند. دقت موس های لیزری از موس های نوری و همچنین طول عمر لامپ های LED از نورهای لیزری بیشتر است. موس های نوری نسبت به لیزری راحت تر روی صفحات بزرگ حرکت داده می شوند. تشخیص حرکت روی بسیاری از صفحات با ماوس های لیزری خیلی بهتر است.  

بهتر است از کدام موس استفاده کنیم؟

اگر برای استفاده معمولی با یارانه می خواهید ماوس تهیه کنید و نمی دانید کدام را انتخاب کنید به شما ماوس های نوری را پیشنهاد می کنیم. زیرا هم ارزان تر هستند و هم طول عمر طولانی تری نسبت به ماوس های لیزری دارند. اما اگر می خواهید حرکت های بسیار ریز و دقیقی را با موس انجام دهید به شما پیشنهاد می کنیم که از ماوس های لیزری برای انجام کارهایتان استفاده کنید. در این مقاله شما را با انواع موس های کامپیوتری آشنا کردیم. می توانید دیگر مقالات سایت را با عنوان های اخبار تکنولوژی، چک لیست سفر، سلامت رابطه ی جنسی، آموش گذاشتن پست اینستاگرام با کامپیوتر را مطالعه کنید. همچنین می توانید به سایت هایپر مارکت بزرگ اینترنتی ما، میسو مارکت بروید و انواع خرید های هایپری و بهداشتنی خود را با قیمت های مناسب و تخفیف دار خرید کنید و درب منزل تحویل بگیرید. اگر دیدگاه یا نظری دارید می توانید در قسمت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

میسومارکت