خواص درمانی آلو تازه و خشک

خواص درمانی آلو تازه و خشک

2017-12-29 12:38:15

خواص درمانی آلو تازه و خشک

آلو یک میوه‌ تک هسته‌ ای از خانواده‌ هلو  و زرد‌ آلو  است. بیش از هزاران گونه‌ متفاوت از این میوه در دنیا وجود دارد که از نظر رنگ، شکل و اندازه تنوع زیادی دارند. معروف‌ترین این گونه‌ها نوع ژاپنی است که برخی انواع آن به رنگ زرد و پرآب بوده و برخی دیگر درصد آب کمتری داشته و قرمز متمایل به ارغوانی هستند. اندازه‌ی آلو در سراسر جهان از ۶-۳ سانتی‌متر متفاوت است. طعم آن از ترش تا شیرین متغیر بوده و به رنگ‌هــای زرد، سبـز، قـرمـز و ارغوانـی موجـود اسـت. آلو یکی از منابع خوب آنتی اکسیدان‌ها است. این میوه حاوی مقادیر مناسبی از ترکیبات فنلی و بتاکاروتن می‌باشد که با اثر آنتی اکسیدانی خود رادیکال‌های آزاد اکسیژن را خنثی می‌کند. رادیکال‌‌های آزاد اکسیژن اثرات مخربی را نظیر رسوب چربی در رگ ها و گرفتگی عروق و بروز بیماری های قلبی عروقی ، تخریب DNA و افزایش شدید احتمال تولید سلول‌های سرطانی در بدن و افزایش احتمال بروز استئوآرتریت ( منشا پیدایش بیماری‌هایی نظیر آرتریت روماتوئید) در بدن اعمال می‌کنند.

خواص درمانی آلو

  • طبع آلو نوع شیرین آن سرد و تر است و نوع خشکش بیشتر سرد است. برگ آن سرد و خشک است. آلو حاوی ویتامین های آ، ب، ب۲، ب۶، پ، ث و عناصری مثل کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن فلوئور و گوگرد می‌باشد.
  • مصرف آلو با جلوگیری از افزایش فشارخون، کنترل قند خون و پیش‌گیری از بروز بیماری‌های قلبی _ عروقی، سرطان، بیماری‌های گوارشی و کاهش چربی مورد استفاده در شیرینی‌پزی نقش بسزایی در سلامت انسان دارد.
این میوه تابستانی علاوه بر آب فراوانی که دارد از پتاسیم فراوانی نیز تشکیل یافته و سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان موجود در این میوه تابستانی بهترین راه مقابله با رادیکال‌های آزاد بوده و موجب پاکسازی آنها از خون انسان می‌شود. یکی از شناخته شده‌ترین خواص آلو، پیش‌گیری از یبوست است. این اثر نیز به واسطه‌ی وجود فیبر است. در این مورد آلو از دو طریق عمل می‌کند:
  • اولاً فیبر که غذای باکتری‌های روده‌ی بزرگ است، توسط آلو فراهم می‌شود و با تخمیر فیبر توسط باکتری‌ها، حجم مدفوع زیاد می‌شود. بنابراین دیواره‌ی ‌عضلانی روده، حاوی مواد بیشتری است که روی آن‌ها کار کند و در نتیجه، سرعت و قدرت انقباضات آن بیشتر می‌شود. این کار باعث خروج سریع‌تر مواد زاید می‌شود.
  • ثانیاً آلو و آب آلو حاوی مشتقات ماده‌ ای به‌نام «هیدروکسی فنیلیاتین» هستند که عضلات صاف دیواره‌ی روده‌ی بزرگ را تحریک می‌کند. این تحریک باعث شروع افزایش فعالیت در روده‌ی بزرگ می‌شود که این امر نیز به افزایش سرعت حرکت مدفوع کمک می‌کند.
آب و فیبر بسیار زیاد این میوه نیز از مهمترین خصوصیات آن است. در تابستان به علت تعریق فراوان و از دست دادن آب، بدن بیشتر از قبل به مایعات نیاز دارد که این میوه نیز مانند دیگر میوه‌های تابستانی گزینه مناسبی است. افراد سیگاری بیشتر از دیگران به این دست میوه‌ها نیاز دارند. آنتی اکسیدان این دست میوه‌ها بهترین گزینه برای بیماران و به ویژه افراد سیگاری است در نتیجه‌ی مصرف این میوه‌ها افراد شادابی و نشاط خود را باز می‌یابند. افرادی که کارهای فکری می کنند و بیشتر از دیگران در معرض نور شدید آفتاب قرار دارند حتما از این میوه استفاده کنند، مواد معدنی فراوان موجود در آلو تعادل یونی خون را از بین برده و مواد غذایی لازم را در اختیار سلول‌های بدن به ویژه سلول‌های عصبی قرار می‌دهد و عامل مهمی در کاهش بیماری‌های اعصاب است. این میوه حاوی مقادیر مناسبی از ترکیبات فنلی و بتاکاروتن می‌باشد که با اثر آنتی اکسیدانی خود رادیکال‌های آزاد اکسیژن را خنثی می‌کند. رادیکال‌‌های آزاد اکسیژن اثرات مخربی را نظیر رسوب چربی در رگ‌ها و گرفتگی عروق و بروز بیماری‌های قلبی_عروقی ، تخریب DNA و افزایش شدید احتمال تولید سلول‌های سرطانی در بدن و افزایش احتمال بروز استئوآرتریت ( منشا پیدایش بیماری‌هایی نظیر آرتریت روماتوئید) در بدن اعمال می‌کنند. لذا با توجه به تآثیر آلو در پیشگیری از این بیماری‌ها، مصرف این میوه می‌تواند در سلامت انسان بسیار موثر باشد. گیاه‌خواران  و افرادی که مقادیر کمی گوشت قرمز مصرف می‌کنند، خود را در معرض خطر دریافت ناکافی آهن و تهی شدن ذخایر آهن بدن قرار می‌دهند. فقدان آهن می‌تواند در نهایت به کم‌خونی منجر شود که خستگی مفرط و عدم تمرکز از عوارض آن است؛ ولی باید توجه داشت که آلو خشک منبع خوب «آهن گیاهی» است.

فواید آلو در بارداری و شیردهی

  • فیبر موجود در آلو به هضم مواد غذایی کمک کرده و همچنین از بروز یبوست در بارداری پیشگیری می‌کند.
  • ویتامین C موجود در آن به جذب آهن کمک می کند و همچنین باعث سلامت بافت‌های بدن مادر و جنین می‌گردد.
  • همچنین گفته شده است که مصرف آلو پیش و در زمان بارداری موجب افزایش هوش بچه می‌شود.
  • مصرف آلو به واسطه ویتامین‌ها و املاح فراوانی که دارد در دوره شیردهی نیز توصیه می‌شود.
شما می توانید انواع آلو خشک را از سوپرمارکت انلاین میسو مارکت خریداری نمایید.  

میسومارکت