ماءالشعیر و خواص بسیار آن

ماءالشعیر و خواص بسیار آن

2018-01-27 13:06:07

ماءالشعیر و خواص بسیار آن

مراحل تولید ماءالشعیر

یکی از مراحل تولید ماءالشعیر این است که جو بعد از بوجاری و شست وشو، به مرحله جوانه زنی برده می‌شود و پس از جوانه‌زنی مطلوب، جوی جوانه زده را برای تولید مالت به مرحله کوره‌گذاری منتقل می‌کنند.  مالت پس از طی ۳ مرحله خیساندن، جوانه زنی و کوره گذاری به دست می‌آید. هدف از مالت سازی، فعال کردن برخی از آنزیم‌های موجود در جوی مورد استفاده، برای تولید ترکیب‌هایی همچون پپتیدهای کوچک، اسیدهای آمینه آزاد و قندهای قابل تخمیر (نظیر قند مالتوز) است. در این مرحله از تولید ماءالشعیر، علاوه بر ترکیبات یادشده، ویتامین های ب ۱، ب ۲ و ب ۵ هم تولید می‌شوند. سپس مالت را خیس و آسیاب می‌کنند و به آن رازک و شکر می‌افزایند و برای جلوگیری از تخمیر توسط مخمرهای وحشی، محصول را تحت شوک حرارتی قرار می‌دهند و با آب گازدار مخلوط می‌کنند و پس از فیلتر و پر کردن، فرآیند حرارتی را به انجام می‌رسانند.

خواص ماءالشعیر

ماءالشعیر به دلیل داشتن ویتامین‌های گروه B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مفید است و خواص درمانی بسیاری برای خانم‌های باردار و شیرده دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی موثر است. ویتامین‌های گروه B محلول در آب هستند و به راحتی وارد فاز آبی‌ماءالشعیر در حین جوشش می‌شوند که در سنتز میانجی‌های عصبی نقش مهمی دارند و باعث رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می‌شوند. عصاره مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول است که در رفع التهاب روده، یبوست و فتق‌ معده بسیار موثر است. فیبرها آثار زیادی در بدن دارند؛ از جمله باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان‌ می‌گردند. ماءالشعیر غنی از انواع فیتوکمیکال‌ها مانند فلاونوییدها، کاروتنوییدها و آنتوسیانین‌ها است که در بهبود عملکرد خون‌رسانی قلب و کاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه‌ ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سکته‌های قلبی و مغزی بسیار موثر هستند.
  • مواد سازنده ماءالشعیر از لخته شدن خون تا حد بالایی بدن را مقاوم می کنند.
  • نوشیدن  ماءالشعیرمی تواند از دیابت جلوگیری کند.
  • ماءالشعیر استحکام استخوان ها را بیشتر کرده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند.
  • بعضی از ویتامین های  ماءالشعیر از پوست محافظت کرده و برای سلامت آن مفید می باشند. ماءالشعیر پوست شما را شفاف و قابل انعطاف‌تر می‌کند. مواد  ماءالشعیر کمک می‌کند که تشنگی شما بهتر و سریعتر از نوشیدن آب رفع شود.
ماءالشعیر حاوی مالت جو، گلوکز، ویتامین های گروه B، ویتامین C، اسیدهای آمینه و آب کربوناته است. رشد بدن به خصوص سلول‌های مغزی در کودکان با نوشیدن ماءالشعیر تسریع می‌یابد. دفع رسوبات کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ‌های کلیوی و ادراری، ضد عفونی کردن روده، افزایش شیردهی در مادران از فواید عالی ماءالشعیر است. برای خرید انواع ماءالشعیر از سایت سوپرمارکت آنلاین میسو مارکت، از دسته بندی نوشیدنی ها بر روی ماءالشعیر کلیک کنید.

میسومارکت