روش های نگهداری غلات و حبوبات و روش پخت صحیح آن

روش های نگهداری غلات و حبوبات و روش پخت صحیح آن

2019-08-11 11:10:23

روش های نگهداری غلات و حبوبات و روش پخت صحیح آن

نگهداری غلات و حبوبات

می توان نحوه نگهداری غلات و حبوبات را آموزش دید و زمان های بیشتری از آن ها نگهداری کرد. شیوه نگهداری حبوبات و غلات مهم است. باید هنگام نگهداری از آن ها به نکاتی توجه کنیم تا خراب نشوند. حبوبات از این دسته از مواد غذایی است که می توان زمان طولانی تری آن را نگهداری کرد. همچنین دسته ای از سبزیجات هستند که حاوی مقداری نشاسته است مثل نخود، لوبیا، عدس و لپه و ... که ارزش غذایی بالایی دارند. حبوبات حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند. می توانند به جای گوشت مصرف شوند. چربی خیلی کمی دارند و مقدار کلسترول آن ها صفر است.

مقدار منظم حبوبات خطر ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون بالا را کاهش می دهد، همچنین سطح کلسترول و تری گلیسیرید بدن را نیز تنظیم می کند.

نگهداری غلات و حبوبات

روش های نگهداری غلات و حبوبات

 1. چند برگ درخت گردو در لابه لای حبوبات داخل ظرف قرار دهید.
 2. حبوبات را با نمک مخلوط کنید و بعد داخل ظرف بریزید.
 3. حبوبات را داخل فریزر نگهداری کنید.
 4. یک ظرف آب را روی گاز بگذارید تا جوش بیاید. حبوبات را داخل آب جوش ریخته، بگذارید یک جوش بزند و بعد آبکش کرده، بگذارید حبوبات خشک شوند. دیگر اصلا حبوبات خراب نمی شوند.
 5. محل نگهداری حبوبات باید تاریک، خشک و خنک باشد.

روش های پخت غلات و حبوبات

 • حبوبات را یک شبانه روز در آب سرد خیس کرده، داخل یخچال بگذارید و روز بعد آن ها را پخته کنید. عدس و دال عدس را می توان در زمان کمتری در آب خیس کرد.
 • حبوبات را در آب جوش ریخته، به مدت 5 دقیقه بجوشانید و 1 ساعت بگذارید در همان آب خیس بخورد. این کار معادل 7 تا 8 ساعت خیساندن حبوبات است.
 •  به حبوبات نمک اضافه نکنید زیرا زمان پخت را طولانی تر می کند و حبوبات سفت تر می شوند.
 • برای پخت حبوبات باید آن ها را در مقدار زیادی آب سرد ریخته و روی حرارت بگذاید تا پخته شود.
 • برای پخت نخود بهتر است آن را از دو روز قبل خیس کرد تا نفخ نخود گرفته شود.
می توانید حبوبات مورد نیاز مصرفی خود را از دسته حبوبات و سویا از سایت سوپرمارکت آنلاین میسو مارکت با قیمت های پایین و تخفیفات ویژه خرید کنید و در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

ارزش غذایی حبوبات

پروتئین موجود در حبوبات بسیار بالا است و تقریبا با گوشت برابری می کند. اما از آنجا که تمام اسید آمینه های مورد نیاز بدن را تامین نمی کند بهتر است آن را همراه با غلات مصرف کرد. در این صورت ترکیب کاملی خواهد بود و همه مواد مغذی بدن را تامین می کند و جایگزین خوبی برای کسانی که توانایی خرید گوشت را ندارند می باشد. در نتیجه می توان حبوبات را به صورت عدس پلو، لوبیا پلو یا غذاهایی این چنینی پخت و مصرف کرد. حیویات سرشار از فیبر سالم  هستند و برای مقابله با بیماری ها توصیه می شوند.

تشخیص حبوبات و غلات آلوده و خراب

 • به بسته بندی حبوبات چند ضربه بزنید اگر حشره ای درون بسته بندی باشد به سطح پلاستیک می آید.
 • حبوبات را در آب خیس کنید، اگر حبوبات سوراخ، یا پشه خورده درون آن باشند به سطح آب می آیند.

نگهداری غلات و حبوبات

در این مقاله شما را به صورت کامل با نگهداری غلات و حبوبات آشنا کردیم. می توانید دیگر مقالات سایت را با این عنوان ها:  آموزش تمیز کردن مایکروویو، آموزش تزیین غذا، چگونه حرفه ای آشپزی کنیم  مطالعه کنید.

برای خرید انواع حبوبات با برندهای همگل، پالیز، گلیران، برتر، هرول ، کاله، هلیا، خشکپاک و ... از سوپرمارکت انلاین میسو مارکت، اینجا کلیک کنید.

میسومارکت