مهارت کنترل استرس در کودکان و علل آن

مهارت کنترل استرس در کودکان و علل آن

2019-08-13 08:12:09

مهارت کنترل استرس در کودکان و علل آن

مهارت کنترل استرس در کودکان

برای رسیدن به مهارت کنترل استرس در کودکان اول باید عوامل آن را پیدا و ریشه یابی کنیم و سپس آنها را بررسی کنیم، تا متوجه شویم کودک به چه علت دچار استری شده است.

علائم استرس در کودکان

از علائم استرس در کودکان شب ادراری، ناخن جویدن، مکیدن شست، انگشت در بینی کردن و .... می باشد. اما علائم استرس در کودکان بزرگتر به صورت پرخاشگری، بد زبانی، دروغ گویی، بی نظمی، نداشتن اعتماد به دیگران، اذیت کردن اطرافیان یا کابوس دیدن می باشد. بیشتر والدین خیلی به عوامل استرس زا توجه نمی کنند و تصور می کنند که دنیای کودکان دنیایی عاری از استرس و اضطراب است. عوامل استرس کودکان زیاد است مثل جدایی پدر و مادر از یک دیگر، تاریکی، بیماری یا مرگ، دعوا و مشاجراتی که در خانواده بین اعضای خانواده می باشد و ... . باید والدین راه کارهای مهارت کنترل استرس در کودکان را یاد بگیرند. در ادامه چند مورد را بیان می کنیم. مهارت کنترل استرس آسان است فقط نیاز به آموزش دارد.

 

مهارت کنترل استرس

 

راه کارهای مهارت کنترل استرس در کودکان

رویارویی با ترس ها

مورد اول مهارت کنترل استرس ، رویارویی کوکان با ترس هایشان است. باید به کودکانمان بیاموزیم با ترس هایش مقابله کند و از آن فرار نکند. وقتی کودکی از انجام کاری یا موقعیتی دوری می کند نشان دهنده ی این است که از آن کار یا موقعیت می ترسد. وقتی کودک با ترسش مواجه شود بعد از مدتی استرس و اضطرابش کاهش پیدا می کند. زیرا بدن برای زمان طولانی نمی تواند مضطرب باقی بماند و سطح اضطراب بدن بعد از 20 تا 40 دقیقه کاهش پیدا می کند و از بین می رود. در نتیجه در موقعیت های جدید کمتر دچار استرس و اضطراب می شود.

هیچ کس کامل نیست

به کودکانتان بیاموزید که هیچ فردی کامل نیست و همه ی ما عیب ها و نقص هایی داریم که هیچ مشکلی ندارد اگر این طور باشد. هرگز کودکتان را اجبار نکنید که نمره ی بالا بیاورند یا در فلان رشته ی ورزشی اول شوند. هرکسی استعداد و توانایی های خودش را دارد. گاهی اوقات لازم است بدون سرکوب کردن و دعوا کردن، اشتباهات کودکمان را بپذیریم و فقط او را برای موفق شدن تشویق کنیم نه اینکه فرزندمان را مجبور کنیم. این اجبار باعث ایجاد ترس و اضطراب زیاد در کودک می شود و حتی باعث خراب کردن نتیجه می شود.

نکات مثبت درون کودک

یکی دیگر از مهارت کنترل استرس این است که نکات مثبت درون کودکانمان را ببینیم و مدام نکات مثبتش را برایش تکرار کنیم. گاهی اوقات کودکان غرق در افکار منفی هستند مثل نمی شود، من نمی توانم، این اتفاق نمی افتد یا در رابطه با انجام کاری مدام قسمت های منفی و نیمه خالی لیوان را می بینند و زیاد به قسمت های مثبت توجهی نمی کنند. همین نگاه بد بینانه به قضایا باعث می شود که دچار استرس و اضطراب شوند. به همین دلیل نکات مثبت کودک را برایش تکرار کنید و نکات مثبت موقعیت هایی که در آن قرار می گیرد.

انجام فعالیت های آرامش بخش

مهارت کنترل استرس

 

کوکان نیاز دارند فعالیت های آرامش بخش انجام دهند. مثلا بازی کنند، نقاشی بکشند، موسیقی کار کنند یا با دیگر کودکان هم سنشان گفت و گو کنند. می توانند ورزش نیز انجام دهند . ورزش کردن یکی از فعالیت های آرامش بخش محسوب می شود در صورتی که جنبه ی رقابتی به خود نگیرد و برای برد یا باخت ورزش نکنند، فقط برای تخلیه انرژی ورزش انجام دهند.

الگوی خوبی باشید برای فرزندانتان

مهارت کنترل استرس

 

فرزندان رفتار خود را از والدینشان الگو می گیرند در نتیجه سعی کنید الگوی خوبی برای آنها باشید، مثبت اندیش باشید، به خودتان اهمیت بدهید، در مواقع رویارویی با مشکلات آرام و صبور باشید، رفتار مناسبی با اطرافیان و فرزندتان داشته باشید، استرس و اضطراب نداشته باشید و با ترس هایتان رو به رو شوید. بچه ها به کار های شما و رفتار شما نگاه می کنند و از شما تقلید می کنند پس اگر می خواهید کودک خود را درست تربیت کنید اول سعی کنید خودتان در موقعیت های گوناگون درست و بدون استرس رفتار کنید.

تشویق رفتار شجاعانه کودکان

اگر کودکتان رفتار شجاعانه ای داشت این رفتار او را تشویق کنید. حتی می توانید جایزه ی کوچکی به او بدهید مثلا یک آغوش، یک کتاب و ... . اگر کودکتان با ترس هایش روبه رو شد حتما او را تشویق کنید این کار باعث می شود برای بار های بعدی نیز برای انجام رفتار شجاعانه اش دل گرم تر شود.

خواب مناسب

مهارت کنترل استرس

 

کودکان نیاز دارند خواب کافی داشته باشند. سعی کنید برای کودکان ساعت منظم برای برنامه ی خوابشان در نظر بگیرید و حتما پافشاری کنید که سر ساعت بخوابند تا بتوانند خواب کافی داشته باشند.

تشویق کودکان به بازگویی اضطراب

کودک خودتان را تشویق کنید تا ترس ها و اضطراب هایش را بازگو کند. اگر کودکتان با شما از ترس و اضطرابش حرف زد به او نگویید که مشکلی نیست یا نه، تو قوی هستی، نمی ترسی، این حرف ها به او کمکی نمی کند. کودک فکر می کند شما به حرف هایش اهمیتی نمی دهید یا به او گوش نمی دهید و او را درک نمی کنید. به جای این حرف ها می توانید به او بگویید نگران چی هستی از چی اینقدر ترسیدی بگو ببینم چی شده بیا با هم حرف بزنیم حلش کنیم.

کمک کردن به کودک برای حل مشکلش

مهارت کنترل استرس

 

بعد از اینکه به حرف های کودکتان گوش دادید و او از ترس ها، اضطراب هایش و مشکلاتش با شما سخن گفت شما باید به او کمک کنید تا بتواند راه حلی برای مشکلش بیابد. اگر خودش توانست که راه حلی برای مشکلش پیدا کند او را تشویق کنید و اگر نتوانست به او در یافتن راه حل های مختلف کمک کنید.

آرام باشید

رفتار و اضطراب شما بسیار روی رفتار کودکان تاثیر می گذارد. به عنوان مثال در نظر بگیرید کودکتان زمین می خورد، به سرعت به شما نگاه می کند و یعد شروع به گریه کردن می کند. اگر شما با استرس و اضطراب به او نگاه کنید و سخن بگویید ترس و اضطراب او را افزایش می دهید. کودکان در هر موقعیتی اول به والدینشان نگاه می کند و رفتارشان از رفتار والدینشان نشات می گیرد. پس سعی کنید آرام باشید و بدون هیچ ترس، اضطراب و ذلهوره  ای با کودکتان سخن بگویید.

به فرزندتان حق انتخاب بدهید

به کوکاتان حق انتخاب بدهید. یکی از دلایل استرس و اضطراب کودکان، تسلط نداشتن روی زندگی خودشان است. بهتر است با کودکتان صحبت کنید و به او هم حق انتخاب بدهید. شما با این کار به او این کمک بزرگ را خواهید کرد که اگر زمانی در یک موقعیت پرتنش و استرس زا قرار گرفت بتواند بر موقعیت تسلط داشته باشد، شرایط را کنترل کند و راه حلی را انتخاب کند.

در این مقاله سعی کردیم شما را به صورت کامل با عوامل ایجاد استرس در کودکان و آموزش مهارت کنترل استرس در کودکان آشنا کنیم. می تواتید دیگر مقالات سایت را با عنوان های: مهارت زندگی،  روش نگهداری غلات و حبوبات، روش های سریع تمیز کردن مایکروویو را مطالعه کنید. همچنین می توانید وارد سایت فروشگاه اینترنتی میسو مارکت شوید و هر آنچه را که از محصولات هایپری و بهداشتی نیاز دارید با قیمت پایین و همراه با تخفیفات هیجان انگیز خرید کنید و در کمترین زمان درب منزل تحویل بگیرید.

میسومارکت