اثرات نور خورشید بر پوست

اثرات نور خورشید بر پوست

2019-08-25 11:41:39

اثرات نور خورشید بر پوست

اثرات منفی نور خورشید بر روی پوست صورت و بدن

امروزه تمامی افراد از اثرات نور خورشید و اشعه ی ماورائ بنفش اطلاع دارند. در این مقاله می خواهیم با بیان دلیل به طور کامل شما را با زیان آفتاب و اثرات نور خورشید بر پوست صورت و بدن آشنا کنیم.

نور خورشید پس از برخورد به سطح زمین اشعه های فرابنفش، UVA و UVB تولید می کند. 95 درصد از این اشعه ها UVA و 5 درصد آن نیز UVB هستنند. اشعه UVB تنها بر روی پوست اثر می گذارد و نفوذ بیشتری به لایه های داخلی پوست نسبت به اشعه ی UVA دارد. اشعه UVA، اشعه ای بسیار مضر برای پوست می باشد و به صورت تدریجی اثر می کند. این اشعه با چشم دیده نمی شود اما عامل اصلی سرطان پوست، آفتاب سوختگی، چین و چروک صورت و پیری پوست است. به همین دلیل انواع کرم های ضد آفتاب با SPF های مختلف برای مراقبت از پوست صورت و بدن در بازار موجود هستند. می توانید انواع ضد آفتاب های ایرانی و خارجی را با قیمت های پایین و همراه با تخفیف از سایت میسو مارکت خرید کنید.

 پیری زودرس

اثرات نور خورشید

وقتی که برای زمان های طولانی مدت در زیر نور آفتاب قرار دارید به تدریج رنگ پوستتان تغییر می کند و تیره می شود. نور خورشید، همان اشعه ی ماوراء بنفش، کم کم به سطح پوست شما نفوذ می کند و به کلاژن که به مقدار فراوان در پوست شما وجود دارد آسیب می رساند. کلاژن های آسیب دیده دیگر قابل ترمیم نیستند و باعث می شوند که پوست صورت زودتر دچار چین و چروک شود در نتیجه پوست زودتر پیر شود و مسن تر به نظر می رسید.

 تغییر رنگ رنگدانه ها

اگر بیشتر از 15 دقیقه در زیر نور آفتاب قرار داشته باشید کم کم نور آفتاب روی پوست شما اثر می گذارد و رنگ دانه های پوست را هدف قرار می دهد. تغییرات رنگ دانه های پوست با ایجاد کک و مک و لکه های قهوه ای روی پوست خود را نشان می دهند. وقتی که سلول های ملانین (رنگدانه پوست) یا ملانوسیت آسیب ببیند باعث ایجاد لکه های پوست به رنگ قهوه ای یا کک و مک می شود.

سرطان پوست

یکی از عوامل ابتلا به سرطان پوست، قرار گیری در معرض مستقیم نور خورشید است. 3 نوع سرطان پوست است که یکی از عوامل ابتلا به آن، نور خورشید است. سرطان ملانوم، سرطان سنگفرشی و سرطان کارسینوم سلول بازال. کارسینوم سلول بازال کم خطر ترین سرطان پوست است و سرعت گسترش آن کمتر از بقیه است. خطرناکترین نوع سرطان پوست ملانوم است که سرعت رشد زیادی دارد و بعد از آن سرطان سنگ فرشی است. بهترین راه برای دوری از ابتلا به این بیماری ها مراقبت از پوست در برابر اشعه مضر خورشید است و باید از قرار گیری به صورت مستقیم زیر نور خورشید برای طولانی مدت دوری کنیم.

نازک شدن رگ های خونی

نور افتاب باعث نازک شدن پوست بدن می شود و این امر باعث می شود که با کوچکترین ضربه ای رگ های خونی زیر سطح پوست پاره شده و خون مردگی در زیر پوست ایجاد شود. خون مردگی یا نازک شدن پوست بیشتر بر روی دست ها، آرنج، سرشانه و پشت بدن است و این نواحی بیشتر در  معرض نازک شدن و خون مردگی قرار می گیرد.

کم کردن نور چشم

اثرات نور خورشید

زمانی که بدون عینک در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارید، باعث می شود که نور خورشید نور چشم شما را ضعیف کند، به  چشم آسیب برساند و باعث ایجاد چین و چروک در اطراف چشم شود. زیرا پوست ناحیه ی اطراف چشم بسیار نازک است و زود آسیب می بیند. بهتر است هنگام بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین نور آفتاب می تواند احتمال بروز بیماری آب مرواردید را افزایش می دهد.

برای جلوگیری از اثرات نور خورشید از چه نوع ضد آفتابی استفاده کنیم؟

اثرات نور خورشید بر پوست

وقتی که به داروخانه ها مراجعه می کنیم با انواع مختلفی از ضد آفتاب ها مواجه می شویم که نمی دانیم کدام را انتخاب و بخریم. بهترین ضد آفتاب برای پوست های چرب و جوشی استفاده از ضد آفتاب های فاقد چربی است. بهترین ضد آفتاب برای آقایان استفاده از ضد آفتاب های  فاقد چربی و بی رنگ است. همچنین ضد آفتاب هایی که فاقد مواد شیمیایی هستند برای کودکان و زنان باردار توضیه می شود. افرادی که پوست صورتشان سفید است باید از ضد آفتاب های با SPF های قوی تر استفاده کنند. معمولا استفاده از ضد آفتاب با SPF 50  برای ایران مناسب می باشد. اما کسانی که قرار است زمان های بیشتر و به طور مستقیم در معرض نور آفتاب قرار بگیرند بهتر است از ضد آفتاب های با SPF بالاتر استفاده کنند. هر چه مقدار SPF ضد آفتاب بیشتر باشد زمان بیشتری از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید مراقبت می کند و زمان تمدید را بیشتر می کند.

اثرات نور خورشید

اثرات مثبت نور خورشید برای بدن

داشتن خواب بهتر

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2013 از دانشگاه کلورادو دریافتند که نور خورشید به داشتن خواب راحت تر در شب کمک می کند و نور خورشید چرخه ی خواب بدن، را متعادل می کند. طبق تحقیقات انجام گرفته، زمان خواب افراد با طلوع و غروب خورشید منطبق است. با قرار گرفتن بدن در معرض آفتاب بدن راحت تر می تواند ساعات خواب خود را با چرخه ی نور طبیعی خورشید تنظیم کند و راحت تر و سریع تر در شب به خواب برود.

حس و حال خوب از اثرات نور خورشید

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد آمریکا و بیمارستان عمومی ماساچوست دریافتند زمانی که در زیر نور آفتاب قرار دارید ماده ی شیمیایی به نام بتا اندورفین در بدن ترشح می شود که این ماده ارتباط مستقیمی با ایجاد احساس خوب و شادی در بدن دارد. این ماده زمانی که فعالیت بدنی دارید و ورزش می کنید نیز ترشح می شود. اما باید به این نکته توجه داشته باشد که هنگامی که در زیر نور خورشید قرار دارید از ضد آفتاب ها استفاده کنید.

تولید ویتامین D با قرار گیری در زیر نور خورشید

اثرات نور خورشید

همه ی ما می دانیم که قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید برای جذب ویتامی D مورد نیاز بدن بسیار مفید و موثر است و منبع اصلی جذب ویتامین D به شمار می آید. ویتامین D، موجود در نور خورشید باعث کاهش ابتلا به بیماری های مالتیپل اسکلوروزیس یا ام اس، پوکی استخوان و حتی آنفولانزا و سرماخوردگی می‌شود. امکان دارد که نور خورشید نتایج را عکس کند و مقدار ویتامین D موجود در بدن را کاهش دهد. نباید به مدت طولانی در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرید. حتما قبل از بیرون رفتن از کرم های ضد آفتاب و لوسیون های ضد آفتاب مخصوص بدن استفاده کنید.

طول عمر بیشتر با قرار گیری در زیر نور خورشید

مطالعات و تحقیقات انجام شده بر روی 30 زن سوئدی در مدت 20 سال نشان داده است زن هایی که زمان بیشتری در بیرون از خانه سپری کرده اند و در معرض نور خورشید قرار داشته اند، نسبت به افرادی که زمان خیلی اندکی در بیرون سپری کرده اند امید به زندگی و طول عمر بیشتری داشتند. نور خورشید خطر ابتلا به بیماری های دیابت، ام اس و بیماری‌های قلبی را کاهش می دهد. حواستان باشد هنگامی که قرار است زمان طولانی در بیرون از خانه حضور داشته باشید حتما از ضد آفتاب، لباس آستین دار و کلاه استفاده کنید تا از خطرات اشعه ی مضر نور خورشید محفوظ بمانید.

تمامی  اثرات نور خورشید و مضرات تابش مستقیم نور آفتاب به بدن را بیان کردیم. می توانید دیگر مقالات سایت را از طریق لینک های تناسب اندام بعد از بارداری، تقویت سیستم ایمنی بدن، مراقبت از پوست چرب را مطالعه کنید. همچنین می توانید وارد سایت فروشگاه اینترنتی میسو مارکت شوید و هر آنچه که از محصولات هایپر مارکتی یا محصولات بهداشتی بهداشتی نیاز دارید از طریق لینک گذاشته شده در بالا خیلی راحت و بی دقدقه خرید کنید و در کمترین زمان تحویل بگیرید.

میسومارکت